South Pacific Mini Games Results 2005

25/07/2005 to 29/07/2005

Koror, Palau
Women 100 Metre Sprint Heats
1, Mae Koime, Papua New Guinea, 11.99Q, w:0.3. 2, Litiana Miller, Fiji,
12.46Q, w:-0.6. 3, Tahitia Kamea, Fiji, 12.50Q, w:1.0. 4, Toea Wisil, Papua
New Guinea, 12.49Q, w:-0.6. 5, Ngerak Florencio, Plw, 12.69Q, w:1.0. 6,
Ulamila Racule, Fiji, 13.21Q, w:0.3. 7, Marie-Claude Haluatr, NC, 12.83Q,
w:-0.6. 8, Desiree Craggette, Gum, 12.92Q, w:1.0. 9, Evangeleen Ikelap, Fsm,
13.42Q, w:0.3. 10, Winai Waro, Papua New Guinea, 13.38q, w:1.0. 11, Pauline
Kwalea, Solomon Islands, 13.48q, w:0.3. 12, Elisabeth Gaobata, Solomon
Islands, 13.64q, w:1.0. 13, Marselihna Wendolin, Fsm, 13.69, w:-0.6. 14,
Kristen Mendiola, Gum, 13.74, w:0.3. 15, Takilang Kabua, Msh, 14.29, w:1.0.
16, Ann Magedelene Chong Gum, Msh, 14.80, w:0.3.
Women 100 Metre Sprint Semi-Finals
1, Mae Koime, Papua New Guinea, 12.10Q, w:0.5. 2, Toea Wisil, Papua New
Guinea, 12.41Q, w:0.7. 3, Litiana Miller, Fiji, 12.42Q, w:0.7. 4, Marie-Claude
Haluatr, NC, 12.90Q, w:0.5. 5, Ngerak Florencio, Plw, 12.84q, w:0.7. 6,
Desiree Craggette, Gum, 12.91q, w:0.7. 7, Winai Waro, Papua New Guinea, 13.21,
w:0.5. 8, Ulamila Racule, Fiji, 13.38, w:0.5. 8, Pauline Kwalea, Solomon
Islands, 13.38, w:0.5. 10, Evangeleen Ikelap, Fsm, 13.52, w:0.7. 11, Elisabeth
Gaobata, Solomon Islands, 13.79, w:0.7.
Women 100 Metre Sprint Finals
(w: 0.1) 1, Mae Koime, Papua New Guinea, 12.03. 2, Litiana Miller, Fiji,
12.38. 3, Toea Wisil, Papua New Guinea, 12.43. 4, Ngerak Florencio, Plw,
12.74. 5, Marie-Claude Haluatr, NC, 12.85. 6, Desiree Craggette, Gum, 12.86.
Women 200 Metre Sprint Heats
1, Mae Koime, Papua New Guinea, 24.79Q, w:2.8. 2, Toea Wisil, Papua New
Guinea, 25.54Q, w:1.3. 3, Mereoni Raluve, Fiji, 25.71Q, w:1.6. 4, Sera
Tuinalase, Fiji, 25.59Q, w:1.3. 5, Alena Vadrasamu, Fiji, 25.74Q, w:2.8. 6,
Marie-Claude Haluatr, NC, 26.54Q, w:1.6. 7, Pauline Kwalea, Solomon Islands,
27.67Q, w:1.6. 8, Elisabeth Gaobata, Solomon Islands, 28.52Q, w:2.8. 9,
Joycelyn Taurikeni, Solomon Islands, 29.03Q, w:1.3. 10, Donica Kabua, Msh,
35.15q, w:1.6.
Women 200 Metre Sprint Semi-Finals
1, Mae Koime, Papua New Guinea, 24.55Q, w:1.3. 2, Toea Wisil, Papua New
Guinea, 25.65Q, w:0.7. 3, Sera Tuinalase, Fiji, 25.73Q, w:1.3. 4, Mereoni
Raluve, Fiji, 25.91Q, w:0.7. 5, Alena Vadrasamu, Fiji, 25.80q, w:1.3. 6,
Marie-Claude Haluatr, NC, 26.56q, w:0.7. 7, Pauline Kwalea, Solomon Islands,
27.73, w:0.7. 8, Elisabeth Gaobata, Solomon Islands, 28.20, w:1.3. 9, Joycelyn
Taurikeni, Solomon Islands, 28.86, w:1.3.
Women 200 Metre Sprint Finals
(w: 2.1) 1, Mae Koime, Papua New Guinea, 24.69. 2, Sera Tuinalase, Fiji,
25.39. 3, Toea Wisil, Papua New Guinea, 25.65. 4, Alena Vadrasamu, Fiji,
25.72. 5, Mereoni Raluve, Fiji, 25.94. 6, Marie-Claude Haluatr, NC, 26.86.
Women 400 Metre Run
1, Mae Koime, Papua New Guinea, 57.10. 2, Toea Wisil, Papua New Guinea, 57.91.
3, Mereoni Raluve, Fiji, 59.11. 4, Maria Kaupa, Papua New Guinea, 1:00.35. 5,
Joycelyn Taurikeni, Solomon Islands, 1:07.36. 6, Anameli Navukitu, Fiji,
1:10.54.
Women 800 Metre Run
1, Salome Dell, Papua New Guinea, 2:21.83. 2, Merelaisa Dawaqa, Fiji, 2:21.88.
3, Cecelia Kumalalamene, Papua New Guinea, 2:22.24. 4, Mary Sloan Siegrist,
Gum, 2:24.01. 5, Avon Grace Mazo, Plw, 2:38.52.
Women 1500 Metre Run
1, Mary Sloan Siegrist, Gum, 4:54.88. 2, Salome Dell, Papua New Guinea,
5:00.60. 3, Leana Peters, Gum, 5:15.75. 4, June Fataea, Solomon Islands,
5:28.49. 5, Nicole Layson, Gum, 5:29.17.
Women 5000 Metre Run
1, Leana Peters, Gum, 21:06.72. 2, Linda Tora, Solomon Islands, 21:39.76. 3,
Nicole Layson, Gum, 22:38.82.
Women 10000 Metre Run
1, Linda Tora, Solomon Islands, 46:22.10. 2, June Fataea, Solomon Islands,
47:52.81.
Women 100 Metre Hurdles
(w: 1.5) 1, Milika Tuivanuavou, Fiji, 16.70. 2, Ledua Baker Taleiviti, Fiji,
17.47. 3, Kristen Mendiola, Gum, 17.70.
Women 400 Metre Hurdles
1, Merolyn Auga, Papua New Guinea, 1:07.15. 2, Ledua Baker Taleiviti, Fiji,
1:08.55.
Women 4x100 Metre Relay
1, Fiji 'A' (Litiana Miller 78, Sera Tuinalase 90, Mereoni Raluve 81, Tahitia
Kamea 88), 48.52. 2, Papua New Guinea 'A' (Toea Wisil 88, Mae Koime 83, Nessie
Ogisi 83, Winai Waro 87), 49.16.
Women 4x400 Metre Relay
1, Papua New Guinea 'A' (Toea Wisil 88, Maria Kaupa 85, Salome Dell 83, Mae
Koime 83), 3:58.97. 2, Fiji 'A' (Mereoni Raluve 81, Merelaisa Dawaqa 85, Sera
Tuinalase 90, Soko Salaniqiqi 74), 4:03.51. 3, Solomon Islands 'A' (Pauline
Kwalea 88, Joycelyn Taurikeni 88, June Fataea 86, Elisabeth Gaobata 88),
4:26.91. 4, Guam 'A' (Kristen Mendiola 87, Leana Peters 89, Nicole Layson 89,
Mary Sloan Siegrist 80), 4:36.82.
Women High Jump SH 1.20
1, Milika Tuivanuavou, Fiji, 1.45m. 2, Joycelyn Taurikeni, Solomon Islands,
1.30m.
Women Long Jump
1, Fanny See, NC, 5.60m, w:-0.8. 2, Milika Tuivanuavou, Fiji, 5.50m, w:0.4. 3,
Soko Salaniqiqi, Fiji, 5.25m, w:+0.0.
Women Triple Jump
1, Soko Salaniqiqi, Fiji, 11.43m, w:-1.6. 2, Fanny See, NC, 10.64m, w:-2.1.
Women Shot Put
1, Ana Po'uhila, Tga, 16.92m. 2, Melehifo Uhi, Tga, 14.27m. 3, Tereapii
Tapoki, Cok, 13.85m. 4, Serafina Akeli, Samoa, 12.86m. 5, Patricia Kolivai,
NC, 12.81m. 6, Chandis Cooper, Plw, 10.70m.
Women Discus Throw
1, Melehifo Uhi, Tga, 51.60m. 2, Tereapii Tapoki, Cok, 48.32m. 3, Ana
Po'uhila, Tga, 45.69m. 4, Patricia Kolivai, NC, 40.92m. 5, Linda Selui, NC,
38.07m. 6, Elise Takosi, NC, 35.12m. 7, Chandis Cooper, Plw, 27.30m.
Women Hammer Throw
1, Patricia Kolivai, NC, 45.49m. 2, Suzy Vercoe, Nfi, 41.78m. 3, Siniva
Marsters, Cok, 41.69m. 4, Elise Takosi, NC, 41.43m. 5, Linda Selui, NC,
36.17m.
Women Javelin Throw
1, Serafina Akeli, Samoa, 52.26m. 2, Linda Selui, NC, 50.23m. 3, Tereapii
Tapoki, Cok, 43.78m. 4, Maleah Umerang Tengadik, Plw, 38.07m. 5, Anelize
Emiliano, Plw, 34.59m.
Women Heptathlon
1, Milika Tuivanuavou, Fiji, 3559. 2, Maleah Umerang Tengadik, Plw, 2906.
Men 100 Metre Sprint Heats
1, Jone Delai, Fiji, 10.73Q, w:+0.0. 2, Moses Kamut, Vanuatu, 10.80Q, w:-0.3.
3, Wally Kirika, Papua New Guinea, 10.83Q, w:+0.0. 4, Anton Lui, Papua New
Guinea, 11.00Q, w:+0.0. 5, Philam Garcia, Gum, 10.88Q, w:+0.0. 6, Eroni
Tuivanuavou, Fiji, 11.02Q, w:-0.3. 7, Jone Biutilondoni, Fiji, 11.04Q, w:+0.0.
8, Edward Buidal, Papua New Guinea, 11.16Q, w:+0.0. 9, Jack Howard, Fsm,
10.95q, w:+0.0. 10, John Howard, Fsm, 11.03q, w:-0.3. 11, Jack Iroga, Solomon
Islands, 11.14q, w:+0.0. 12, Reuben Apuri, Solomon Islands, 11.21q, w:+0.0.
13, Francis Manioru, Solomon Islands, 11.25, w:-0.3. 14, Melvin Hamou, NC,
11.47, w:+0.0. 15, Darrel Roligat, Nma, 11.60, w:-0.3. 16, Domieo Kabua, Msh,
11.73, w:-0.3. 17, Donis (Peter) Rudolif, Fsm, 11.84, w:+0.0. 18, Wesphil
Joseph, Plw, 11.97, w:+0.0. 19, Rolanto Ceaser, Msh, 12.10, w:+0.0. 20, Jackie
Tuakoifenua, Wal, 12.28, w:+0.0. 21, Dexter Dillay, Nma, 12.37, w:+0.0. 22,
Leong Mengloi, Plw, 12.52, w:+0.0.
Men 100 Metre Sprint Semi-Finals
1, Moses Kamut, Vanuatu, 10.66Q, w:0.1. 2, Philam Garcia, Gum, 10.80Q, w:-1.1.
3, Wally Kirika, Papua New Guinea, 10.80Q, w:0.1. 4, Jone Delai, Fiji, 10.86Q,
w:-1.1. 5, Eroni Tuivanuavou, Fiji, 11.00q, w:0.1. 5, John Howard, Fsm,
11.00q, w:0.1. 7, Jack Howard, Fsm, 11.04, w:-1.1. 8, Jack Iroga, Solomon
Islands, 11.10, w:0.1. 8, Jone Biutilondoni, Fiji, 11.10, w:0.1. 10, Anton
Lui, Papua New Guinea, 11.14, w:-1.1. 11, Reuben Apuri, Solomon Islands,
11.20, w:-1.1. 12, Edward Buidal, Papua New Guinea, 11.25, w:-1.1.
Men 100 Metre Sprint Finals
(w: 0.5) 1, Moses Kamut, Vanuatu, 10.64. 2, Jone Delai, Fiji, 10.73. 3, Wally
Kirika, Papua New Guinea, 10.84. 4, Eroni Tuivanuavou, Fiji, J10.84. 5, Philam
Garcia, Gum, 10.91. 6, John Howard, Fsm, 11.04.
Men 200 Metre Sprint Heats
1, Iliesa Namosimalua, Fiji, 21.71Q, w:3.0. 2, Lesia Vanawalu, Fiji, 22.12Q,
w:3.0. 3, Fabian Nuilai, Papua New Guinea, 22.40Q, w:3.6. 4, Jack Howard, Fsm,
22.41Q, w:3.0. 5, Moses Kamut, Vanuatu, 21.87Q, w:3.0. 6, Jone Biutilondoni,
Fiji, 22.66Q, w:3.0. 7, Francis Manioru, Solomon Islands, 23.02Q, w:3.0. 8,
Donis (Peter) Rudolif, Fsm, 23.87Q, w:3.6. 9, Wally Kirika, Papua New Guinea,
22.82q, w:3.0. 10, Edward Buidal, Papua New Guinea, 23.06q, w:3.0. 11, Hugo
Hebala, Solomon Islands, 23.41q, w:3.0. 12, Jesse Hairens, Fsm, 23.78q, w:3.0.
13, Peter Rear, Msh, 24.10, w:3.0. 14, Wesphil Joseph, Plw, 24.44, w:3.0. 15,
Fred Adde, Msh, 24.71, w:3.6. 16, Rolanto Ceaser, Msh, 25.17, w:3.0. 17, Leong
Mengloi, Plw, 25.52, w:3.6. 18, Xyrus Salii, Plw, 26.06, w:3.0. --, Mariano
Lewis Kelesi, Solomon Islands, DQ, w:3.6. --, Darrel Roligat, Nma, DQ, w:3.0.
Men 200 Metre Sprint Semi-Finals
1, Iliesa Namosimalua, Fiji, 21.58Q, w:1.7. 2, Lesia Vanawalu, Fiji, 21.92Q,
w:2.1. 3, Moses Kamut, Vanuatu, 21.87Q, w:1.7. 4, Fabian Nuilai, Papua New
Guinea, 22.33Q, w:2.1. 5, Jack Howard, Fsm, 22.34q, w:1.7. 6, Wally Kirika,
Papua New Guinea, 22.57q, w:1.7. 7, Francis Manioru, Solomon Islands, 22.80,
w:2.1. 8, Edward Buidal, Papua New Guinea, 23.03, w:2.1. 9, Hugo Hebala,
Solomon Islands, 23.45, w:1.7. 10, Jone Biutilondoni, Fiji, 23.58, w:2.1. 11,
Jesse Hairens, Fsm, 23.79, w:2.1. 12, Donis (Peter) Rudolif, Fsm, 23.84,
w:1.7.
Men 200 Metre Sprint Finals
(w: 1.7) 1, Iliesa Namosimalua, Fiji, 21.54. 2, Moses Kamut, Vanuatu, 21.67.
3, Lesia Vanawalu, Fiji, 22.03. 4, Fabian Nuilai, Papua New Guinea, 22.37. 5,
Jack Howard, Fsm, 22.57. 6, Wally Kirika, Papua New Guinea, 22.60.
Men 400 Metre Run Heats
1, Waisea Finau, Fiji, 48.89Q. 2, Iliesa Namosimalua, Fiji, 49.20Q. 3, Niko
Verekauta, Fiji, 49.68Q. 4, Chris Walasi, Solomon Islands, 49.88q. 5, Fabian
Nuilai, Papua New Guinea, 50.20q. 6, Joshiah Sasanui, Papua New Guinea,
51.29q. 7, Jonah Hone, Solomon Islands, 52.47. 8, Peter Rear, Msh, 55.64. 9,
Nicholas Paulino, Gum, 57.62. 10, Fred Adde, Msh, 57.77. 11, Xyrus Salii, Plw,
59.29. --, William Taloga, Solomon Islands, DQ.
Men 400 Metre Run Finals
1, Waisea Finau, Fiji, 48.78. 2, Niko Verekauta, Fiji, 49.55. 3, Iliesa
Namosimalua, Fiji, 49.79. 4, Chris Walasi, Solomon Islands, 50.03. 5, Fabian
Nuilai, Papua New Guinea, 50.93. 6, Joshiah Sasanui, Papua New Guinea, 50.99.
Men 800 Metre Run Heats
1, Isireli Naikelekelevesi, Fiji, 1:55.03Q. 2, Setefano Mika, Samoa, 1:56.73Q.
3, Chris Bais, Papua New Guinea, 1:56.97Q. 4, Joe Sipo, Papua New Guinea,
1:58.13Q. 5, Kenal Zatrotro, NC, 1:59.64q. 6, Jay Rex Hagaria, Solomon
Islands, 1:59.91q. 7, Fred Thegu, Solomon Islands, 2:00.75. 8, Dominique Sawa,
NC, 2:07.33. 9, Nicholas Paulino, Gum, 2:19.22. --, Loresh Kumaran, Fiji, DNF.
Men 800 Metre Run Finals
1, Isireli Naikelekelevesi, Fiji, 1:53.01. 2, Setefano Mika, Samoa, 1:53.68.
3, Chris Bais, Papua New Guinea, 1:55.08. 4, Joe Sipo, Papua New Guinea,
1:56.80. 5, Kenal Zatrotro, NC, 1:59.27. 6, Jay Rex Hagaria, Solomon Islands,
2:00.94.
Men 1500 Metre Run
1, Setefano Mika, Samoa, 4:01.33. 2, Isireli Naikelekelevesi, Fiji, 4:01.90.
3, Chris Bais, Papua New Guinea, 4:05.45. 4, Joe Sipo, Papua New Guinea,
4:06.52. 5, Fred Thegu, Solomon Islands, 4:09.51. 6, Rodney Rapasi Gapirongo,
Solomon Islands, 4:10.70. 7, Jay Rex Hagaria, Solomon Islands, 4:18.28. --,
Dominique Sawa, NC, DNF.
Men 5000 Metre Run
1, Sapolai Yao, Papua New Guinea, 15:59.72. 2, Rodney Rapasi Gapirongo,
Solomon Islands, 16:50.57. 3, Derek Mandell, Gum, 17:12.43. 4, Noel Waimea,
Solomon Islands, 17:51.49.
Men 10000 Metre Run
1, Sapolai Yao, Papua New Guinea, 33:49.40. 2, Chris Votu, Solomon Islands,
34:46.40. 3, Noel Waimea, Solomon Islands, 35:14.76. 4, Rajendra Singh, Fiji,
35:44.54. 5, Derek Mandell, Gum, 38:07.41.
Men 110 Metre Hurdles
(w: 0.6) 1, Aleki Sapoi, Tga, 15.11. 2, Jacques Xenihatr, NC, 15.26. 3, John
Wainiqolo, Fiji, 16.14. --, Nathan Kabilu, Papua New Guinea, DQ.
Men 400 Metre Hurdles
1, Aleki Sapoi, Tga, 53.89. 2, Meli Cama, Fiji, 55.65. 3, Kumi 'uhila, Tga,
55.88. 4, Alain Jeremie, NC, 57.24. --, John Wainiqolo, Fiji, DQ.
Men Half Marathon
1, Chris Votu, Solomon Islands, 1:18.51. 2, Rajendra Singh, Fiji, 1:20.03. 3,
Noel Waimea, Solomon Islands, 1:20.27. 4, Keith Sepety, Fsm, 1:34.18. --,
Setefano Mika, Samoa, DNF. --, Francis Kehailia, Wal, DNF.
Men 4x100 Metre Relay
1, Papua New Guinea 'A' (Kupun Wisil , Wally Kirika 82, Edward Buidal 83,
Anton Lui 85), 41.92. 2, Fiji 'A' (Eroni Tuivanuavou 83, Iliesa Namosimalua
86, Lesia Vanawalu 88, Jone Delai 67), 41.97. 3, Federated States of
Micronesia 'A' (Donis (Peter) Rudolif , Jack Howard 86, Jesse Hairens , John
Howard 81), 42.83. 4, Solomon Islands 'A' (Chris Walasi 80, Reuben Apuri 81,
Francis Manioru 81, Jack Iroga 86), 43.65. 5, Northern Marianas 'A' (Darrel
Roligat 88, Ben Jones , Tyrone Omar , Lewis Iguel ), 45.25. 6, Marshall
Islands 'A' (Peter Rear 82, Domieo Kabua 87, Fred Adde 80, Rolanto Ceaser 88),
47.85.
Men 4x400 Metre Relay
1, Fiji 'A' (Niko Verekauta 87, Iliesa Namosimalua 86, Isireli Naikelekelevesi
76, Waisea Finau 84), 3:18.26. 2, Papua New Guinea 'A' (Fabian Nuilai 82,
Kupun Wisil , Joshiah Sasanui 84, Chris Bais 85), 3:21.23. 3, Solomon Islands
'A' (Jonah Hone 86, William Taloga 88, Hugo Hebala 80, Chris Walasi 80),
3:28.15. 4, New Caledonia 'A' (Dominique Sawa 88, Kenal Zatrotro 86, Jacques
Xenihatr 87, Alain Jeremie 82), 3:34.24. 5, Marshall Islands 'A' (Peter Rear
82, Fred Adde 80, Rolanto Ceaser 88, Domieo Kabua 87), 3:53.66.
Men High Jump SH 1.60
1, Rajendra Prasad, Fiji, 1.95m. 2, Xavier Fenuafanote, NC, 1.80m. 3, Donovan
Helvey, Plw, J1.80m. 4, Kumi 'uhila, Tga, 1.70m.
Men Long Jump
1, Eroni Tuivanuavou, Fiji, 7.10m, w:-2.1. 2, Melvin Hamou, NC, 6.84m, w:-1.8.
3, Harmon Harmon, Cok, 6.69m, w:-3.4. 4, Sandy Katusele, Papua New Guinea,
6.57m, w:-1.1. 5, Jack Iroga, Solomon Islands, 6.53m, w:-1.6. 6, Dexter
Dillay, Nma, 5.34m, w:-1.2. --, Remy Ihmanang, NC, FOUL, w:NWI.
Men Triple Jump
1, Sandy Katusele, Papua New Guinea, 14.40m, w:-2.1. 2, Jacques Xenihatr, NC,
14.14m, w:-1.7. 3, Kumi 'uhila, Tga, 13.67m, w:-0.8. 4, Melvin Hamou, NC,
13.13m, w:-1.6. 5, Kainrick Ozoux, NC, 12.81m, w:-1.4.
Men Shot Put
1, Shaka Sola, Samoa, 17.74m. 2, Aukuitino Hoatau, Wal, 17.58m. 3, Lolesio
Iloai, Wal, 15.72m. 4, Faleone Seve, Samoa, 15.19m. 5, Jersey Iyar, Plw,
12.19m. 6, Rodolphe Vili, NC, 11.56m.
Men Discus Throw
1, Aukuitino Hoatau, Wal, 52.80m. 2, Shaka Sola, Samoa, 49.33m. 3, Justin
Andre, Gum, 43.87m. 4, Lolesio Iloai, Wal, 37.59m. 5, Rodolphe Vili, NC,
37.50m. 6, Jersey Iyar, Plw, 33.73m.
Men Hammer Throw
1, Faleone Seve, Samoa, 54.11m. 2, Justin Andre, Gum, 52.77m. 3, Brentt Jones,
Nfi, 52.52m. 4, Shaka Sola, Samoa, 40.82m. 5, Aukuitino Hoatau, Wal, 39.90m.
Men Javelin Throw
1, Jackie Tuakoifenua, Wal, 63.44m. 2, Iosefo Vuloaloa, Fiji, 59.97m. 3,
Rodolphe Vili, NC, 57.06m. 4, Victor Dao, NC, 53.91m. 5, Jersey Iyar, Plw,
50.07m. 6, Remy Ihmanang, NC, 50.04m.
Men Octathlon
1, Harmon Harmon, Cok, 4719. 2, Iosefo Vuloaloa, Fiji, 4710. 3, Remy Ihmanang,
NC, 4291. 4, Nicholas Mangham, Plw, 4037.

 

Back to 2005 Competitions